xiaomi_brand

شیائومی؛ صدر نشین بازار موبایل در آینده‌ای نزدیک؟!

در بازارهای تجارت جهانی، یکی از نکات بسیار مهم، مساله صدر نشینی برند ها و شرکت‌های تولید کننده است. از جمله این بازارها میت‌وان به بازار جهانی موبایل اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید تا سال 2013 شرکت سازنده اپل، عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده گوشی هوشمند در سراسر نقاط جهان را به خود اختصاص داده بود و با کسب همین عنوان نیز توانسته بود بازارهای جهانی موبایل را به تصرف و سلطه خود درآورد و صدر نشین در بازار موبایل شد. در اواسط سال 2013 تحولات جدیدی در این بازار، صورت گرفت.

در این بازه زمانی، شرکت تولید کننده موبایل سامسونگ توانست جایگاه برتری و رتبه اول اپل را تصاحب نماید و به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده موبایل هوشمند در جهان شناخته شود. شرکت سازنده موبایل سامسونگ، توانست در مدت زمان 8 سال بدون هیچ‌گونه رقیبی جایگاه برتر خود را در این میدان رقابت، حفظ کند. اما نکته قابل ذکر این است که از وقوع تحولات تازه در سطح جهان به ویژه تغییرات جدید در بازار موبایل، نباید غافل شد.

تغییرات بازار موبایل در 8 سال اخیر

همان‌طور که می‌دانید در طی 8 سال گذشته، سلطه شرکت تولید کننده موبایل سامسونگ بر این بازار در سراسر نقاط جهان اتفاق افتاد. بنابراین تقریبا تمامی رویدادها در بازار موبایل به مساله صدرنشینی این برند اختصاص یافته بود. به اندازه‌ای که خبر صدر نشینی این برند و پیروری بر رقبا به خبری بسیار تکراری تبدیل شده بود. بنابراین در هر موقعیتی از زمان که آمار و یا فهرستی تازه از میزان فروش این برند و عرضه محصولات آن در سراسر جهان انتشار پیدا می‌کرد کم‌تر کسی بود که به این موضوع فکر کند که رتبه اول در حال حاضر به چه شرکت تولید کننده و یا برندی، تعلق دارد.

Dominance of Samsung Mobile Manufacturer
سلطه شرکت تولید کننده موبایل سامسونگ

بسیاری از افراد در این زمان بیش از هر چیز به صدرنشین پیشین بازار موبایل، یعنی شرکت اپل، فکر می‌کردند؛ که در حال حاضر جایگاه برتری آن، توسط شرکت سامسونگ تصاحب شده بود. در حقیقت افراد فعال در بازار موبایل در این موقعیت بیش از هر چیزی به دنبال یافتن پاسخ این پرسش بودند که شرکت تولید کننده اپل، در کجای فهرست عرضه و فروش موبایل در سراسر جهان قرار گرفته است و یا به این نکته توجه نشان می‌دادند که رتبه دوم که هم اکنون در اختیار شرکت سازنده اپل است، در آینده نه چندان دور، میان این شرکت و کدام یک از شرکت‌های سازنده دیگر، دست به دست خواهد شد.

چراکه این دسته از افراد به این باور و اطمینان رسیده بودند که رتبه اول و برتری بازار موبایل در سرتا سر نقاط جهان، فعلا و کماکان در اختیار و تحت سلطه شرکت تولید کننده سامسونگ است. بنابراین حتی این احتمال را نیز نمی‌دادند که برند و شرکتی تازه نفس از راه برسد و بتواند به رتبه اولی بازار موبایل در جهان دست پیدا کند.

تلاش هوآوی برای کسب جایگاه صدر نشینی در بازار موبایل

لازم به ذکر است که طی سالیان اخیر در زمینه کسب رتبه دوم فروش و عرضه انواع گوشی‌های هوشمند به وسیله برندها و شرکت‌های مختلف سازنده، رقابت‌هایی انجام شد و رویدادهایی تازه در سراسر جهان به وقوع پیوست. از جمله رویدادهای جهانی در این عرصه، می‌توان به رخدادهایی اشاره کرد که چندی پیش از تحریم‌های آمریکا بر کشور ایران در سطح جهان اتفاق افتاد.

همان‌طور که می‌دانید پیش از وقوع این جریانات و مشکلات ایجاد شده پس از تحریم، شرکت تولید کننده موبایل هوآوی، چندین بار پیاپی توانست خود را به جایگاه شرکت اپل، در زمینه عرضه و فروش انواع گوشی‌های موبایل، نزدیک کند و به رتبه دومی این بازار ارتقا یابد. به ویژه این رویداد در سال‌های 2018 تا سال 2020 چند بار به صورت پیوسته تکرار شد. اما با این وجود و بنا به دلیل تحریم، شرکت تولید کننده موبایل هوآوی، نتوانست جایگاه دومی خود را حفظ کند.

Huawei
Huawei

شیائومی؛ صدر نشین بازار موبایل در آینده‌ای نزدیک؟!

در این میان نکته قابل توجهی که وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود این است که آمارها و فهرست‌های تازه انتشار یافته در زمینه فروش و عرضه انواع محصولات و گوشی‌های همراه در سراسر جهان، نشان می‌دهد که یک شرکت تازه، پا یه عرصه رقابت در این بازار گذاشته است و اقبال عمومی قابل توجهی نیز نسبت به آن وجود دارد. این آمار به ویژه در سه ماهه دوم سال 2021 وقوع ریدادی تازه را در بازار موبایل جهان نشان می‌دهد.

این برند تازه وارد، شرکت تولید کننده موبایل هوشمند شیائومی است. از نظر بسیاری از افراد با وجود این آمار و اعداد و ارقام جدید، این احتمال وجود دارد که پیدایش این رقیب تازه نفس، ممکن است به زیان سلطه هشت ساله سامسونگ بر بازارهای موبایل باشد و به زودی برند تازه، بتواند به این سلطه پایان دهد و خود، نقطه آغاز سلطه‌ای نوین بر بازارهای موبایل جهانی به شمار رود. از نظر بسیاری از افراد ویژگی‌های موبایل‌های ساخته شده توسط این شرکت تولید کننده، در ایجاد این سلطه بی تاثیر نخواهد بود.

بخوانید: جک دورسی : آیا اتریوم می‌ تواند غول‌ های حوزه فناوری را تغییر دهد؟

برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *